İnsanlar arkadaşını, dostunu, hatta evleneceği kişiyi dahi Arkadaşlık sitelerinden eder oldu.

Her geçen gün insanların bir birinden uzaklaşıp, akrabalık,komşuluk bağlarını unutması. İnsanların başka kişiler ile tanışma olanağını da ortadan kaldırıyor. İnsanlar yanlızlaşıyor. Bizler insanlardan uzaklaştıkça arkadaşlık edinmemizde imkansız oluyor. Hem kişi sosyalleşme konusunda geri kaldığı gibi çekingen bir hayat yaşıyor oluyor. Real bir hayatta çevre edinebilme imkanları bulamayan kişiler, internet üzerinden kendisine dost edinme yoluna gidiyor. işte tehlike burada başlamış oluyor. Hiç tanımadığı kişiler ile kurduğu arkadaşlık sandığı şeyi farklı boyutlara taşıyor. Çok özel konularını,sırlarını paylaşması ile de farklı tehlikeler ortaya çıkabiliyor.
Her geçen gün iş hayatına insanların ayırdığı zaman arttıkça, aile ve komşuluk ilişkileri azaldıkça, tehlike büyüyor. Türk toplumunun en büyük özelliği aile bağları, misafir perverlik, ve komşuluk ilişkileri idi. Ne yazık ki bunlar azaldıkça tehlike büyümeye devam ediyor. Oturduğumuz mahallede, oturduğumuz apartmanda kimse kimseyi tanımaz oldu. Oturduğumuz apartmanda birisini sorsalar bize, ya tanımayız veya tanısak ta hakkında bir şey bilmiyoruz. Çoğu zaman büyük şehirlerde aynı apartmanda çok tehlikeli kişiler ile yaşadığımız olur. Komşuluk ilişkileri olmadığı için kimdir? necidir? bilmediğimiz kişiler ile yaşar oluyoruz. Hem ilişkilerimiz zayıf oluyor hem yaşadığımız çevre tehlikeli insanlar ile doluyor. Arkadaşlıklarımızı, mutlaka komşularımızdan, mahallemizden, akrabalarımızdan yüz yüze görüşerek edinmemiz gerekli.
İş ve çalışmaktan vakit ayıramadığımız kişiler ile diyaloglarımızı geliştiremediğimiz zaman. İşte ortaya bu arkadaşlıklar çıkıyor.

Arkadaşlık siteleri dediğimiz siteler bu aksaklıklar nedeni ile ortaya çıkıyor. Her geçen gün azalan akraba ve komşuluk ilişkileri arkadaşlık siteleri dediğimiz sitelerin çoğalmasına, ve çok daha fazla ilgi görmesine sebep oluyor. kısaca şunu diye biliriz. Bir ülkede arkadaşlık siteleri artıyor ise, o toplumda aile ve komşuluk ilişkileri mutlaka azalıyor dur. Mutlaka bunun önüne geçe bilmek gerekli. Toplumun en önemli ahenk taşlarından olan bire bir ilişki ve aile bağları,komşuluk ilişkileri bozulan bir toplum. Bitmiş demektir. Arkadaşlık sitesi olsun tabi ama arkadaşlıklar bu tür yerlerden değil, çevreden edinilsin. Bu tür sitelerin sayısı o denli artmış ki, yeni site açıla bilecek isim kalmadı. Daha vahimi arkadaşlık sitesi olarak bilinen bu sitelerin her biri de dolu.
Arkadaşlıktan öteye geçilerek evliliklere kadar gidile bilmiştir. Düne kadar görücü usulu evlenmeye karşı çıkan toplumlar. Hiç görmediği kişi ile arkadaşlık sitesi dedikleri sitede tanışıp evlenecek şekle gelmiştir. Hatta evlilik siteleri bile kurulmuştur.

Etiketler: Okunma 07 Şub 2019

Yorumlar


Sen de Yorumla!