Sohbet; İnsanların karşılıklı dialog halinde olması demektir. Her insanın, hatta her canlının buna ihtiyacı vardır. Hani bir söz vardır ya, “İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa” anlaşırlarmış. İşte tam olarak sohbet bu işe yarar. Sadece insanoğlu değil,hayvanlar alemininde,kendileri ile bir anlaşma,diyalog kurma yöntemi vardır. Yer yüzünde her şey o denli nizam içerisinde yaratılmıştır ki; Mutlaka her canlı bir biri ile bir şekilde “sohbet” halindedir. Sohbet edebilmek için sesimizin,karşı tarafta iletişim kuracağımız kişiye ulaşa bilecek yakınlıkta olmak gerekli idi. Bu yüz yüze temas etme,yüz yüze görüşme imkanı sağlardı. Yalınız öyle bir duruma geldi ki, teknoloji. Artık sesimizin gideceği bir mesafe aranmaz oldu. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna sesimizi duyura bilmemiz mümkündür.
İşte teknolojinin bu denli gelişmesi ve yüz yüze görüşmelerin ortadan kalkması farklı farklı alternatifler doğurmuştur. Telefonlar çıktı,internet yaygınlaştı ve artık yüz yüze kimse kimseye hal hatır sormaz oldu. Hatta artık kimse kimsenin cenazesine,düğününe,doğum gününe gitmez oldu. Her eylemi oturduğumuz yerden yazarak halleder bir hale geldik. İnsanlar konuşa konuşa hayvanlar koklaşa koklaşa sözününde anlamını yitirmesine sebep olduk. Ama hayvanlar halen koklaşa biliyor.

Sohbet edebilecek,haber alına bilecek kaynakların,imkanların bu denli gelişmesi ile farklı farklı ortamlar meydana gelmiştir. telefonlarda, watsap gibi uygulamalar, internet ortamlarında ise ome tv gibi farklı sohbet alanları açılmıştır. Bu tür uygulamalar örf ve adetlerimizde olan aile bağlarımızı da ortadan kaldırmıştır. Bir birine gitmez, hasta ziyaretleri etmez, yaşlıların elini öpme adetlerimizi unutur olduk. Hiç ölmeyecekmişiz gibi sadece ama sadece bu dünyalık bir yaşantı türüne geçmemiz, çalışmaktan ve para kazanma hırsından başka bir şeylere vakit ayıramamamıza neden olmaktadır. Yaşam ve hayat şeklinin şartlarının değişmesi, iletişimde de gelişme ve değişmeye sebep olarak bugün ki hale gelmiştir. Watsap ne kolaylık dimi? İşte hayatta olan bu değişiklikler adım adım hayatımıza girdi ve vazgeçemeyeceğimiz bir duruma geldi. Bu gelişmeleri amacının maksadının dışında kullanmamız ise olması gereken, meselelerimizden bizi kopardı. Aile bağları kalmadı, kimse kimse ile sohbet etmez oldu, bire bir görüşme,el sıkma yüz yüze temas ortadan kalktı. Buda akabinde güvensizliği meydana getiriyor.

Gerçek hayatta görmediğimiz, yüzünü bilmediğimiz kişiler ile sohbet eder hale geldik. İşte bu tanımamazlık ortaya güven eksikliğini çıkartıyor ve aile bağlarımızı bozuyor. Ome tv veya omegla gibi, chatrulet gibi sohbet siteleri kuruldu. Bu sohbet sitelerinde insanlar sohbet eder dost edinir oldu. Ne dir? kimdir ? bilmediğimiz kişileri ciddi anlamda dost beller olduk. Sonra sonuç hüsran. Bu tür sohbet siteleri iletişime duyduğumuz açlıkla alakalı. Bizler komşuluk ilişkilerini, aile ilişkilerini unutup bir birimize gidip gelmediğimiz de, sohbet edecek bir ortam kalıyor işte ome tv gibi web siteleri. Bu nedenle sayıca çok yayılan bu siteler rağbet görüyor.

Sohbet, söyleşi insanın hatta her canlının ihtiyacı. Bunu yazarak veya internet aracılığı ile değil, kişiler ile ilişkilerimizi geliştirerek yapmamız gerekli. İşte bu nedenledir ki, aile bağlarımızı ve komşuluk ilişkilerimizi bir kere daha gözden geçirmemiz gerekli. Aynı apartmanda oturduğumuz kişileri tanımıyoruz. Ailemizde ferdler bir birlerini tanımaz oldu. Bunun önüne geçmek için geç kalmamalıyız.

Etiketler:, Okunma 07 Şub 2019

Benzer Yazılar

omegle site

Arkadaşlık Siteleri

07 Şub 2019

Yorumlar


Sen de Yorumla!